Josefský židovský hřbitov – hřbitov, kde je pochován Rabi Löw, slavný tvůrce Golema |
Starý židovský hřbitov se rozkládá v samém centru staré Prahy, v Josefově, nedaleko Vltavy a Rudolfina. Čtvrť se původně jmenovala Židovské město a teprve až od roku 1850, kdy byla Židovská čtvrť přičleněna k Praze, se začala nazývat Josefov. Přesné datum vzniku starého židovského hřbitova není známé, prameny ale uvádějí, že byl založen v první polovině 15. století.
Protože židé nesměli jednotlivé hroby rušit a museli vždy zachovat náhrobek zesnulého, byly již existující hroby na Židovském hřbitově zahazovány hlínou, do které byly zasazeny další hřbitovní náhrobky – to vedlo k tomu, že náhrobky jsou nashromážděny těsně vedle sebe. U všech náhrobků jsou zajímavé jak nápisy, tak i samotné pomníky. Na náhrobcích se používalo hebrejské písmo, nejprve ryté, a přibližně od roku 1500 písmo plastické. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1439 a patří rabínovi, básníkovi, lékaři a kabalistovi Avigdoru Karovi. Text na náhrobku začíná slovy: "Je pochován muž, který rozuměl líbezné písni…" a originál můžete vidět v Židovském muzeu, na hřbitově je pouze kopie z roku 1981. Z dalších osobností je zde pochován například Jehuda Liva ben Becalel zvaný Rabi Löw, rabín a slavný tvůrce legendárního Golema, Mordechaj Maisel, významná osobnost, byl kromě jiného i dlouholetým členem židovské rady starších a poté primasem Židovského města pražského, nebo David Gans, židovský kronikář, astronom a matematik. Najdeme zde také náhrobky vědce a polyhistora Josefa Šaloma Delmediga, rabína a sběratele hebrejských rukopisů a tisků Davida Oppenheima či lékařů Beera Kellera nebo Šalamouna Šumperce a jeho syna Mojžíše. Je zde i náhrobek Hendel Baševi, která byla známá jako „matka chudiny“. Nejmladší náhrobek na hřbitově je pomník Mojžíše Lipmana Becka z roku 1787. Hřbitov přežil vládu Františka I., během asanace byla ale jeho rozloha zredukována. Pomníky ze zrušené části hřbitova byly zazděny do boční zdi hřbitova a jsou zde dodnes k vidění. Ostatky byly pohřbeny na pahorku, kde původně stála židovská nemocnice, která shořela roku 1689 a od počátku 18. století se zde pohřbívaly děti, které zemřely před dosažením jednoho měsíce věku.
Starý židovský hřbitov byl inspirací pro nejrůznější českého umělce - například Jaroslava Vrchlického, Vítězslava Nezvala, Antonína Mánesa, Jaroslava Čermáka nebo Jindřicha Štýrského.
Praktické informace pro návštěvníkyStarý židovský hřbitov v Josefově spadá pod pražské Židovské muzeum. Adresa: U starého hřbitova, Praha 1 - Josefov Mapa: ZDE. Dopravní spojení můžete vyhledat na internetových stránkách pražského Dopravního podniku http://spojeni.dpp.cz nebo na stránkách http://jizdnirady.idnes.cz. Kontakt a informace ohledně návštěvní doby: Židovské muzeum v Praze, telefon +420 222 749 211, 222 749 464, www.jewishmuseum.cz.
Foto: Jiří Fučikovský (zem) |